22.08.2009 09:24
Økt kontroll med sykehusene
KrF foreslår å legge ned de regionale helseforetakene for at staten igjen skal få kontroll med styringen av sykehusene. KrF vil også reversere markedstenkningen i sykehussektoren.
|
- Sykehusene skal behandle de pasientene som trenger det mest, først - ikke de mest lønnsomme. Sykehusreformen har fått slagside, det har blitt for mye butikk og for lite politikk. KrF vil ha sykehusene på rett kjøl. Vi vil derfor redusere stykkpristenkningen i helsesektoren, sier partileder Dagfinn Høybråten.
KrF har tatt opp en rekke saker med regjeringen som viser at det er mangel på politisk styring med sykehusene. Blant disse sakene er:
- Økte ventetider, innen vanlig pasientbehandling (somatikk), psykisk helsehjelp og rusbehandling, til tross for målsetting om at disse skal ned.
- Behandlingstilbudet til kronisk syke, som smertepasienter er ikke bygget opp slik regjeringen har bedt om
- Hørselsbehandling, såkalt Cochlea implantat - operasjoner og målene for dette er ikke fulgt opp.
- Utdanning av flere legespesialister for eldre, geriatere, har ikke funnet sted, dette var nedfelt i eldreavtalen mellom KrF, V og regjeringspartiene.
- Behandlingstilbudet til ME-syke har tatt svært lang tid å bygge opp.
- Evalueringen av sykehusreformen viser at det er forskjeller i behandlingstilbudet mellom de regionale helseforetakene. Dette bryter med helsepolitikkens viktigste mål om likeverdige helsetjenester i hele landet. KrF ønsker økt statlig styring slik at politikerne kan sikre at tilbudet til innbyggerne blir likt i hele landet, sier Høybråten.

