Kontakt Dagfinn
"Dokument: 31119
"Plassering: 15044
Flere medlemmer i KrF vil hjelpe oss til å gjenreise KrF som et sterkt sentrumsparti. Ta kontakt, og meld deg inn i Rogaland KrF i dag.
Bli tilhenger av Rogaland KrF på facebook.

30.11.2009 19:00

Årsmøte i Randaberg KrF

Fjern skatt på frivillighet!

Regjeringen nye momsordning er en elendig løsning for frivilligheten. Å fremstille dette som momsfritak er rent lureri. Frivilligheten må i stedet fritas for å betale moms, som i bunn og grunn er skatt på frivillig arbeid. Dette sa Dagfinn Høybråten i et åpent møte i regi av Randaberg KrF mandag kveld.

Dagfinn Høybråten mars 09
Foto: Olav Eggebø Aanonsen

"Frivilligheten, dugnadsånden og det personlige initiativet har lange tradisjoner i Norge - ikke minst i Rogaland. Enkeltmennesker og grupper har sett et behov, brettet opp ermene og satt i gang. Dette er et veldig kulturgode som KrF vil ta vare på" begynte Høybråten i sin tale og fortsatte:

"Vi vil gi frivilligheten rom og muligheter. Derfor vil KrF blant annet fjerne momsen for frivillige organisasjoner, som i bunn og grunn er skatt på frivillighet. Vi har gang på gang foreslått det i Stortinget. Regjeringen har gang på gang stemt det ned.

I valgkampen lovte likevel regjeringspartiene å gjøre noe med dette. I dag ser vi resultatet. Det er nedslående. Frivilligheten skal fortsatt betale moms på gratisarbeid, og noen må faktisk betale mer enn før. Kreftforeningen for eksempel får 1,2 millioner kroner i økte momsutgifter i år - noe som betyr at de må kutte to årsverk fra kreftomsorgen.

Regjeringens grep innebærer å utvide grunnlaget for å få kompensert momsutgifter. Altså en ny statlig støtteordning. Det er laget en pott som skal gå til dette - og som skal økes gradvis fram mot 2014. Da skal den være på 1,2 milliarder. Det høres flott ut, men er en elendig løsning for frivilligheten. Å fremstille dette som momsfritak er rent lureri.

For det første vil svært mange organisasjoner, ja faktisk de fleste, ikke få tilbakebetalt sine momsutgifter. Det er rett og slett ikke er nok penger i potten. For det andre vil Regjeringen allerede til neste år være på etterskudd i forhold til målet om 1,2 milliarder innen 2014.

Et enda mer grunnleggende problem er at ordningen innebærer at frivilligheten hvert eneste år vil være prisgitt prioriteringene i statsbudsjettet, for å få tilbakeført pengene sine.

I tillegg er ordningen byråkratisk. Frivilligheten skal ikke males i stykker av en offentlig skjemakvern. Frivillighet fortjener å få bruke kreftene sine på det de brenner for.

Etter regjeringens ordning skal organisasjonene først betale inn moms. Så tar regjeringen de samme pengene og deler de ut igjen til organisasjonene - bortsett fra at mye har blitt borte på veien. Det betyr mindre økonomisk frihet for organisasjonene, og økt statlig kontroll.

KrF vil gi frivilligheten frihet, og større kontroll over egne midler. Det er tanken bak vårt forslag om momsfritak. Det er også tanken bak skattefradragsordningen for gaver til frivilligheten. Vi vil gi gode rammevilkår uten statlig overstyring. De rødgrønne foretrekker kontroll gjennom direkte støtte. KrF får nå mange bekymringsmeldinger fra organisasjoner som frykter den nye ordningen. Jeg forstår frustrasjonen. Det er en ordning som gir mindre penger, mindre frihet og mer byråkrati. Vi trenger en ny kurs: Mindre kontroll, og mer frihet.