Fotograf: Gunnhild Sørås
Fotograf: Gunnhild Sørås
Last ned bilder

Om Knut Arild Hareide

Knut Arild Hareide er partileder i KrF, stortingsrepresentant fra Hordaland og medlem i Utenriks- og forsvarskomiteen.

Født 23.11.1972 i Bømlo, Hordaland.

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Hordaland, 2013 - 2017, KrF
  • Representant nr 16 for Akershus, 2009 - 2013, KrF
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 2005 - 2009, KrF
  • Vararepresentant nr 6 for Hordaland, 2001 - 2005, KrF
  • Vararepresentant nr 5 for Hordaland, 1997 - 2001, KrF

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Miljøverndepartementet, 18.06.2004 - 17.10.2005
  • Statssekretær, Finansdepartementet, 19.10.2001 - 04.08.2003
  • Politisk rådgiver, Kirke-, utdannings- og forskningsdepartementet, 13.08.1998 - 17.03.2000

Medlemskap i stortingskomiteer

2013-2017
  • Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
  • Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
  • Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017
2009-2013
  • Leder, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning
  • Norges Handelshøyskole, siviløkonomstudiet 1992-1997
  • Sosiologi grunnfag, UiB 1995
  • Bømlo videregående skole 1989-1992
  • Rubbestadnes skole 1980-1989
Yrke
  • Organisasjonsdirektør i Schibsted ASA 2006-2009
  • Prosjektleder i Schibsted ASA 2005-2006
  • Forretningsutvikler i Schibsted ASA 2000-2001
  • Trainee i Schibsted ASA 1997-1998

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet
  • Medlem Bømlo kommunestyre 1991-1995
Offentlige verv
  • Medlem Kulturstyret, Bømlo 1991-1995
Tillitsverv i KrF
  • 2. nestleder Kristelig Folkeparti 2003-2007, leder fra 2011
  • Medlem KrFs Sentralstyre 2001-2003
  • Medlem KrFUs Sentralstyre 1999-2001